Audi Hungaria Community
A fejlődés zálogai mi vagyunk
„Az Audi Hungariánál jelenleg egy komoly transzformációs folyamat közepén tartunk, amely számos változást, kihívást és lehetőséget rejt magában – így közösségünk támogató ereje most fontosabb, mint valaha. Az egymás iránt érzett felelősségünk, vállalatként és munkatársként egyaránt, felszabadítja kreatív energiáinkat. Ez a legfontosabb hajtóerőnk a változásra, amely hétköznapjaink minden egyes percét vezérli.” – mondta Németh Kinga személyügyért és szervezetért felelős igazgatósági tag.
Alapvető emberi igény, hogy biztonságos, támogató és a fejlődésünket szolgáló közösségek részesei legyünk. Egyre gyorsabban változó, s ezáltal újabb és újabb kihívásokat elénk állító világunkban azok a közösségek lehetnek sikeresek, amelyekben a sokrétűséget a kölcsönös tisztelet, a megfelelő kommunikáció és az együttműködés erős szövetté fűzi össze. Az Audi Hungaria harmincéves története során hitet tett amellett, hogy a tartós versenyképesség kulcsa a szakmailag kiemelkedő, összetartó és támogató, folyamatos fejlődésre képes munkahelyi csapat, valamint a szerteágazó társadalmi jelenlét. Vagyis egy olyan „hálózatba kapcsolt” közösség, mely az agilis tanulás révén nő fel a Next Level által támasztott követelményekhez. Hogy miben mutatkozik meg a vállalat munkatársak iránt érzett felelőssége az e-transzformáció és a kompetencia-központtá történő átalakulás során? Lévén a mindennapi munka és a kompetenciafejlesztés kéz a kézben jár, a kultúrafejlesztést segítendő új kompetenciákkal vértezzük fel a kollégákat, megteremtve annak feltételeit, hogy egy, az újdonságokra és egymás irányába nyitott, változatos és versenyképes munkavállalói közösség alakuljon ki, amely felkészült a jövő kihívásaira.
Az Audinál mindig fontos volt a tágabb környezetet
érintő felelősségvállalás.
„A változást lehet akarni vagy nem akarni, az bekövetkezik…” – mondja Somjai Andrea munka- és szervezet-szakpszichológus, aki a vállalati kultúra fejlesztését tűzte zászlajára. Arra a kérdésre, hogy miként hat az emberekre az átalakulás, és miként fejlődik a vállalati kultúra annak érdekében, hogy munkatársaink a jövőben is vonzó munkáltatóként tekintsenek az Audi Hungariára, ahol szívesen és komoly motivációval dolgoznak, a következő választ kapjuk: „Nem hiszek a tehetetlenségben. Még ha nem is tudjuk, mi lesz a vége, a legrosszabb, ha nem teszünk semmit. Amíg cselekszünk, addig megvan az az érzés, hogy tudunk hatni a dolgok alakulására. A saját környezetéért mindenki felelős, mindenki képes és tud tenni. Ehhez a vállalatnál központi programok is biztosítottak, például a Role Model Program. Ebben a vezetők vesznek részt, akik számára minden megengedett, ami csökkenti a hierarchia egyes szintjei közti távolságot, és közelebb hozza egymáshoz az embereket.”
De nem csak gyáron belül, azon kívül is hatással vagyunk: az Audinál mindig fontos volt a tágabb környezetet érintő felelősségvállalás. A munkatársaknak számos lehetőségük van például arra, hogy jótékonykodjanak, így az októberi Jócselekedetek hónapja keretében, munkaidőn túl, szenvedélybetegekhez, fogyatékkal élőkhöz, idősek otthonába vagy ukrán menekült gyerekekhez látogathattak el, de akár az „Adni jó!” programban is adományozhattak.
„Az önkéntesség annak társadalmi haszna mellett az egyén szempontjából is építő dolog. Hiszen ezen alkalmakkor a szokásostól eltérő munkát végzünk, megismerhetünk teljesen más élethelyzetben lévő csoportokat, és a gyár különböző területein dolgozókkal is lesz egy közös ügyünk. Ez pedig személyiségfejlődés szempontjából sem utolsó.”
A munkavállalóktól mindig azt kérjük,
hogy legyen bennük nyitottság és érdeklődő kíváncsiság
az átalakulással kapcsolatban.
Az emberi oldal, a nyitottságra való törekvés és a jó példák mellett ugyanakkor legalább ilyen fontos, hogy a szükséges készségeket és képességeket megfelelő iránymutatás mellett sajátítsuk el.
„A transzformáció már most megjelenik egyes munkavállalók mindennapjaiban, de a minden kollégánkra vonatkozó érintettség még előttünk áll – meséli Nagy György az Üzemi Tanács elnöke. – Ebben a folyamatban fontos tudatosítani, hogy a kollégák nemcsak passzív szereplői a változásoknak, hanem lehetőségük van arra, hogy hozzáállásukkal maguk alakítsák a jövőjüket.A munkavállalóktól mindig azt kérjük, hogy legyen bennük nyitottság és érdeklődő kíváncsiság az átalakulással kapcsolatban. Az Audi Hungaria megalakulása óta folyamatos változásokra és kihívásokra voltunk késztetve,így nálunk adottak azok a kompetenciák, például a szaktudás, a tapasztalat és a rugalmasság, amelyek a változás kezeléséhez szükségesek. Biztos vagyok benne, hogy a mostani változásokban is helyt fogunk állni. Fontos, hogy a vállalatvezetés részéről is érezzük a nyitottságot, a bevonást és azt a hozzáállást, amely egyértelművé teszi, hogy a jövő alakítása közös felelősségünk. Munkaadóként átlátható módon kell tájékoztatni a kollektívát a további foglalkoztatottság biztonságáról, mert így a munkavállaló stabil pozícióban érezheti magát, az egzisztenciája nem kerül veszélybe. Emellett a vállalat biztosítja az átálláshoz elengedhetetlen képzést, melynek része az elektromos járműipari eszközök gyártásához szükséges képességek elsajátítása és más, nem szakmai programok is. Kiemelkedően fontosak ugyanis egy ilyen időszakban az olyan készségek, mint a megfelelő kommunikáció, a másik ember meghallgatása és megértése, amelyek nagyban elősegítik a zökkenőmentes átállást. Üzemi Tanácsként az a szerepünk, hogy lássuk a kihívásokat, és aktívan részt vegyünk a megoldás megtalálásában. A vállalatvezetéssel közös feladatunk és felelősségünk, hogy ennek az átállásnak a munkavállalók a nyertesei legyenek.” De mit jelent mindez a gyakorlatban? Pontosan milyen képzési lehetőségek közül választhatnak a kollégák a változás sikeres megélése érdekében?
Nagyobb szerepet kap az egyén felelőssége,
az élményalapú tanulás, ezért az Audinál ehhez adunk
megfelelő oktatási ökoszisztémát.
Kocsis Zoltán az Audi Akadémián a Kompetenciafejlesztés/Szakképzés Automatizálástechnika/Gyártástechnológia terület vezetője, a transzformációhoz szükséges képzési lehetőségeket ismerteti. „Szinte nincs olyan terület, amit ne érintene a transzformáció, és ehhez a vállalaton belül biztosítunk átképzési lehetőségeket. Közben az oktatás világa is megújul, a formális képzéseken kívül elérhetőek már webalapú tréningek és blended, vagyis vegyes vagy kombinált módszertanú képzés is. Új tanulási formák jelennek meg, mint például a kollaboratív tanulás vagy a gamifikált (játékos formába öntött, az élményt a középpontba helyező) oktatás. Nagyobb szerepet kap az egyén felelőssége, az élményalapú tanulás, ezért az Audinál ehhez adunk megfelelő oktatási ökoszisztémát. A tréningek és képzések mellett a munkatársakat a mindennapokban alkalmazások, videók segítik, amelyeken keresztül hatékonyabbá válik a tanulásuk és ezáltal a munkájuk.
Egy új technológia elsajátítására, amilyen például a villamos jogosultságok rendszere, fel lehet építeni klasszikus, lineáris képzési utat. Emellett ugyanakkor egyre több témánál jellemző, hogy a résztvevők számára Learning Journey-t, individuális vagy csoportos képzési lehetőséget kínálunk. Ezért hoztuk létre például a szakképzés moodle rendszerét, vagy a beszerzők kompetenciafejlesztéséhez az online tananyagokat, illetve tettük elérhetővé vállalati szinten a Masterplan segítségével az önálló és online softskill fejlesztés lehetőségét.
A szakképzésben a képzési fejlesztéseinknek kézzelfogható eredménye a kötelező képzéseket érintő módszertani fejlesztési programunk, amely Innováció kategóriában megkapta a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara Szakképzési díját. A jövőre való felkészülést pedig intézményes együttműködésekkel alapozzuk meg: külön büszkeség, hogy 2022 szeptemberében létrejött a Győri Tudástranszfer Központ a Széchenyi Egyetem, a Győri Szakképzési Centrum és az Audi Hungaria részvételével. Ennek keretében a képzési rendszer átjárhatóságán dolgozunk: karrierutat kínálunk a szakképzésből a felsőoktatásba, majd a munka világába.”
Ha tudást és kompetenciát fejlesztünk,
az nagy érték mind az egyén,
mind a vállalat számára.
A munkatársak fejlesztése, átképzése mellett további fontos „színtér” a jövőbeli kollégáink megfelelő felkészítése. E terület kapcsán Dr. Domokos Bernadett a felsőoktatási kooperációkért felelős munkatárs mesélt a vállalati felelősségvállalás és kompetenciafejlesztés kapcsolatáról. „A sokszínűséget nemcsak a személyiségek, hanem a tudás szintjén is tudjuk értelmezni. Ha tudást és kompetenciát fejlesztünk, az nagy érték mind az egyén, mind a vállalat számára. Felgyorsult világunkban a tíz-húsz évvel ezelőtt elsajátított ismeretek olykor idejétmúltnak bizonyulhatnak. Ezért a jelenlegi és jövőbeli munkatársaink irányában érzett vállalati felelősségünk, hogy olyan felsőoktatási képzések iniciálását és vállalati programok kialakítását biztosítsuk, amelyek mindkét célcsoport tagjait felkészítik vállalatunk kihívásaira.
Jelenleg több magyarországi felsőoktatási és kutatóintézeti partnerséggel is büszkélkedhetünk: közös munkánk eredménye többek között – stratégiai partnerünkkel – a Széchenyi István Egyetemmel közösen kialakított, nemzetközi hallgatóknak szóló Audi Development Camp, de támogatjuk a Formula Student csapatok fiatal tehetségeit és a vállalatunknál tevékenykedő duális hallgatókat is. Munkatársaink aktív szerepvállalásával immár tízedik éve veszünk részt aktívan az egyetemi oktatásban, kezdeményezésünkre számtalan tananyag új megközelítésben szólítja meg a hallgatókat. Emellett Professzor-Mentor programunknak köszönhetően, tananyagfejlesztési célból, már több mint ötven egyetemi oktató ismerkedhetett meg az általunk alkalmazott technológiákkal és folyamatokkal. De az évek során számtalan felsőoktatási képzési program kialakításában is szerepet vállaltunk. Ezek közül kiemelten büszkék vagyunk a partneregyetemünkkel – az IT-munkatársak aktív közreműködésének köszönhetően – közösen indított SAP-képzésünkre, amely – témáját tekintve – a magyar felsőoktatási képzések között egyedülállónak számít.”
Fontos, hogy olyan közösséget alakítsunk ki,
ahol jól megférnek a különböző szemléletmódok.
A transzformáció, legyen bármilyen támogató is a munkahelyi környezet, sosem könnyű. Vállalatunk figyelembe veszi az emberi oldalt is: Bális Katus vállalatunk „lelke”, aki a sokszínűség és befogadás megvalósulásáért felel, arról beszélt, miként építhető fel egy változatos, de összetartó közösség. „Az embereknek, legyen az egy család, egy vállalat vagy a társadalom, a változás mindig megterhelő. Nehéz kezelni a bizonytalanságot, és elfogadni, hogy nem tudjuk, vajon helyt állunk-e majd új feladatainkban. Támogatást jelent ugyanakkor, ha azt érezzük, nem vagyunk egyedül a nehézségeinkkel, ha a munkatársak fordulhatnak egymáshoz, és segítséget kaphatnak, akár magánjellegű problémáik kapcsán is. Nagy ereje van annak, ha elfogadjuk: ha valakinek egy kicsit rosszabb a helyzete, akkor mellé állunk, és cserébe minket sem hagynak cserben. Az Audi Hungariánál számunkra elsődleges, hogy munkatársaink megkapják a szükséges támogatást. Jelenleg számos egészségmegőrző program és képzés áll rendelkezésre, és a vállalat pszichológusát is igénybe vehetik munkatársaink.”
A szakembertől azt is megtudjuk, hogy bár egy heterogén közegben a kezdetek több energiát igényelnek, ez később megtérül, hiszen jobban hatnak a kreatív folyamatok, több tere lesz az innovációnak, és így sokkal több új gondolat születik. „Mára több tréning és egy beszélgetéssorozat is foglalkozik a sokszínűséggel és a befogadással, mert fontos, hogy olyan közösséget alakítsunk ki, ahol jól megférnek a különböző szemléletmódok. Ez azonban nem sikerülhet személyes példamutatás nélkül, anélkül, hogy a mindennapjainkban is megélnénk az elfogadást, és odafigyelnénk arra, ahogy egymással bánunk. A viselkedésünknek hatalmas ereje van, a támogató munkahelyi közeg pedig a sok-sok apró, egyéni jó példából alakul ki.”